Co dzieje się z dzieckiem, które tkwi przypięte do fotelika w rozgrzanej puszce, jaką jest samochód? Zdajesz sobie sprawę z tego, na jakie niebezpieczeństwo wystawiasz dziecko? Jaka temperatur panuje w samochodzie pozostawionym na słońcu?
Tu już nie chodzi o konsekwencje prawne, ale o życie lub śmierć kogoś bliskiego, kogo narażamy przez nasze zapominalstwo. Nigdy nie zapominaj, że masz w samochodzie swojego pupila lub małe dziecko, które cichutko śpi w swoim foteliku. Zanim opuścisz auto, upewnij się, że na pewno nikogo w nim nie ma. Nie zostawiaj dziecka czy psa w samochodzie nawet na piętnaście minut. Nawet na chwilę. Nie wiesz, co może opóźnić twój powrót do samochodu.
Zadbaj o siebie w czasie upałów
Ogranicz do minimum wychodzenie z domu, zwłaszcza jeśli jesteś osobą starszą lub masz pod opieką niemowlę lub małe dziecko. Między 10:00/11:00 a 15:00/16:00 godziną upał jest najbardziej dotkliwy.Dobrze, nawet jeśli cieszysz się nienagannym zdrowiem, odłożyć intensywną aktywność fizyczną oraz zadania, wymagające dużego wysiłku fizycznego na chłodniejszą porę dnia, czyli poranki i wieczory, lub na chłodniejsze dni.
Trasy spacerów w ciągu upalnego dnia wyznacz tak, aby dawały możliwość odpoczynku w cieniu i prowadziły zacienionymi terenami. Nie zapominaj o nakryciu głowy oraz ochronnym kremie z filtrem UVA UVB. To uchroni cię przed udarem cieplnym i poparzeniem słonecznym. Zawsze miej przy sobie butelkę wody do picia. W upalne dni ubieraj się w jasne i przewiewne ubrania, które odbiją promienie słońca.
Upalnie w pracy
Pracodawca w upalne dni ma obowiązek dostarczyć wodę wszystkim pracownikom. Jeśli, pracując w upale, poczujesz się gorzej, natychmiast poinformuj o tym współpracowników. Tak samo powinno być w domu. Jeśli cierpisz na schorzenia i choroby, których objawy może spotęgować upał, poinformuj swoich domowników o wszystkich objawach, które mogą ich zaniepokoić, dzięki te,u zareagują w porę. Pod szczególną obserwacją powinny znaleźć się kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze.
W komunikacji miejskiej
Postaraj się siadać po zacienionej stronie autobusu, tramwaju lub trolejbusu. Nie zawsze to możliwe, natomiast zwróć uwagę, czy w pojeździe włączona jest klimatyzacja. Każdy pojazd transportu miejskiego jest w nią wyposażony i ma obowiązek jej używać. W przypadku zepsutej klimatyzacji, przewoźnik musi zapewnić odpowiedni przewiew i dostęp do świeżego powietrza.
Podróż samochodem
Przed podróżą powinieneś schłodzić wnętrze samochodu – nie wsiadaj do nagrzanego jak piekarnik auta. W samochodzie, latem, temperatura może osiągać nawet 50 stopni Celsjusza, dlatego tak ważne jest, by nie zostawiać w nim ani osób starszych, ani dzieci, ani zwierząt. Aby schłodzić wnętrze, otwórz na chwilę wszystkie drzwi i zrób przewiew w samochodzie, albo włącz na chwilę klimatyzację.
Pamiętaj, że wystarczy zaledwie 15 minut spędzonych w nagrzanym do granic aucie, aby w organizmie człowieka zaszły nieodwracalne zmiany, zagrażające jego życiu. Kiedy ciało dziecka osiągnie temperaturę 40 stopni Celsjusza, narządy wewnętrzne przestają działać, a przy 41,5 stopniach dziecko umiera.
Widzisz? Reaguj!
Jeśli widzisz dziecko lub zwierzę, zamknięte w samochodzie, stojącym na słońcu, możesz reagować. Nawet musisz. Bo po prostu ratujesz życie. Jak reagować? Zadzwoń na numer 112 i powiadom odpowiednie służby. Bez żadnych konsekwencji prawnych możesz też wybić szybę w aucie, w którym znajduje się zagrożone dziecko lub zwierzę. Twoja reakcja może uratować życie.
Autor artykułu: Artykuł przygotował Auto Serwis Premium Przemysław Kamiński z Kowal koło Gdańska. |