środa , 9 października 2024
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Kamil Złoch (Gdynia.pl)

Wkrótce nowe elektrobusy w Gdyni

Aż 24 nowoczesne autobusy napędzane energią elektryczną trafią na ulice Gdyni. W ramach przetargu prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej flota „elektryków” w komunikacji miejskiej powiększy się o 16 elektrobusów standardowej długości i 8 zeroemisyjnych przegubowców. Otwarcie ofert w środę, 9 grudnia.

Zbliża się kolejna ekologiczna rewolucja w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Trwa postępowanie przetargowe na zakup 24 nowoczesnych elektrobusów, które będą przewozić gdyńskich pasażerów korzystając z zeroemisyjnej technologii. Nowa elektryczna flota pojazdów będzie korzystać z budowanej obecnie w Gdyni sieci ładowarek.

Czas na oferty do 9 grudnia

Dokładnie do godziny 9:00 w środę, 9 grudnia producenci autobusów elektrycznych mogą składać swoje oferty w ramach przetargu ogłoszonego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej. To postępowanie na dostawę fabrycznie nowych pojazdów zasilanych energią elektryczną, które podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczy 16 sztuk miejskich elektrobusów o standardowej długości (od 11,5 do 13,5 metra długości), druga – 8 elektrycznych autobusów przegubowych (od 17,5 do 18,5 metra długości).

Oferty składane przez producentów powinny uwzględniać co najmniej 15-letni okres eksploatacji. Pojazdy zgodnie z wymogami przetargu m.in. muszą być niskopodłogowe, a także zawierać rozwiązania i ułatwienia dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Przetarg w obu częściach zobowiązuje wykonawców do dostarczenia pojazdów maksymalnie w ciągu 300 dni od daty podpisania umowy.

Jest to projekt dość innowacyjny, preferujemy rozwiązania z silnikami umieszczonymi w piastach kół, przez co przestrzeń dla pasażerów będzie większa i bardziej dostępna, a sam autobus nieco lżejszy. Kolejna bardzo ciekawa rzecz to ogrzewanie elektryczne, tak aby wszystkie elementy pojazdu były zeroemisyjne. Skupiamy się też na kwestiach bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa jazdy, co oznacza m.in. automatyczne hamowanie przed przeszkodami. Postawiliśmy też wymogi dotyczące defibrylatorów w każdym pojeździe oraz – to kompletna nowość – systemu powodującego neutralizację wirusów, bakterii i grzybów wewnątrz pojazdu – wymienia Lech Żurek, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.

Najważniejszym kryterium przy ocenie ofert będzie zaproponowana przez producenta cena (53% punktacji). Oprócz tego duże znaczenie będzie mieć też okres gwarancji udzielonej na autobusy (10%) i magazyny energii (4%) czy poziom zużycia energii elektrycznej (5%). PKA weźmie też pod uwagę inne kwestie techniczne, jak chociażby wspomniane umieszczenie silnika, klimatyzator, ogrzewanie wnętrza czy systemy bezpieczeństwa.

Elektrobusy i ładowarki

Zaawansowane są już prace związane ze stacjami ładowania przeznaczonymi dla nowych „elektryków”. Przypomnijmy, że na terenie Gdyni powstaje 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych w różnych dzielnicach oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) w bazie PKA przy ul. Platynowej na Pogórzu.

Gdyńska wizja elektromobilności to konkretne działania. Już spełniamy normy ustawowe, teraz dążymy do miana polskiego lidera elektromobilności. 24 nowe pojazdy i nowe elementy infrastruktury to kolejna z dużych zmian w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Nowoczesne elektrobusy to transport efektywny, szybki i stosunkowo niedrogi, a przede wszystkim przyjazny dla środowiska. Chcemy, aby gdynianie na dobre przyzwyczaili się do zeroemisyjnych pojazdów. Co ważne, inwestujemy przy dużym udziale unijnych środków – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zakup nowych elektrobusów oraz budowa sieci stacji ładowania na terenie Gdyni jest możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto wielomilionowego dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Wartość całego projektu sięga ponad 81 milionów złotych. Głównym założeniem jest zastąpienie elektrobusami części pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, które obsługują linie ZKM Gdynia.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kolor ma znaczenie – BMW 420d w kolorze Ruby Star z palety Porsche PTS

W tym przypadku, kolor ma gigantyczne znaczenie. Mówimy tu bowiem o stosunkowo zwykłym samochodzie – …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *