sobota , 16 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Włamanie do samochodu i kradzież z wnętrza – co zrobić w takiej sytuacji?

„Okazja czyni złodzieja”, a może „złodziej tylko szuka okazji do kradzieży”? Problem przywłaszczania sobie cudzej własności wciąż jest w Polsce aktualny, o czym przekonaliśmy się osobiście. Ofiarą padł nasz redakcyjny samochód. Nie chodziło jednak wcale o niego, lecz o sprzęt, który znajdował się w środku. Jak zachować się w takiej sytuacji? 

1. Nie dawaj szansy złodziejowi! Parkuj, w miarę możliwości, w dobrze oświetlonych miejscach, gdzie przemieszcza się sporo osób – być może to go zniechęci do kradzieży.

2. Nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w samochodzie – nie tylko „na widoku”, ale także w bagażniku! Złodzieje jeśli dostaną się do środka, przeszukają cały pojazd w poszukiwaniu łupów.

3. Jeśli zauważysz, że ktoś włamał się do Twojego auta, nie wsiadaj do środka i nie dotykaj klamek, ani innych elementów, które mógł dotknąć złodziej.

4. Zawiadom policję, niech przyjadą na miejsce. Technik kryminalistyki zbierze ślady, które pozostawił włamywacz, ale będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli nikt po nim nie wsiadał, ani nie dotykał samochodu.

5. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Cała procedura potrwa kilka godzin.

6. Warto to zrobić, nawet gdy Twoja strata w wyniku kradzieży nie jest duża. Zebrane ślady trafią do policyjnego archiwum i mogą pozwolić namierzyć złodzieja w przyszłości w przypadku jakiejkolwiek inne kontroli, która wymagać będzie np. pobrania odcisków palców. Pewnie nie odzyskasz dzięki temu swoich skradzionych rzeczy, ale pozwolisz zatrzymać przyszłego złodzieja czyjegoś majątku.

7. Pamiętaj, że złodziej wykorzysta każdą okazję, nie ważna jak długo Cię nie ma. Wystarczy mu nawet kwadrans.

8. Nie ma znaczenia czy posiadasz nowe Porsche Panamera czy stare, służbowe Renault Clio – złodzieje nie oszczędzą żadnego samochodu i mogą włamać się tylko po to, by spróbować swoich możliwości, nawet jeśli nic nie ukradną.

9. Szkody jakie przy tym wyrządzą, mogą być warte kilkaset złotych i zrobią to nawet po to, aby ukraść bezwartościowe przedmioty.

10. Pamiętaj, że standardowe ubezpieczenie AC może nieobejmować przedmiotów pozostawionych w samochodzie. A dodatkowe opcje posiadają zazwyczaj obostrzenia, na przykład – konieczność parkowania na strzeżonych parkingach. W przeciwnym razie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

11. Zwróć uwagę na podejrzane sytuacje, nawet jeśli nie dotyczą one Twojej własności. Być może Twoja reakcja uchroni kogoś przed poniesieniem strat.

12. Nie licz do końca na monitoring. W związku z wprowadzeniem ochrony wizerunku – skrótowo określanej jako „RODO”, wiele firm – np. zarządców parkingów przed popularnymi marketami, nie będzie chętnych, aby Ci pomóc.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Czy można zmienić numer VIN?

Zmiana numeru VIN jest możliwa, ale tylko w niektórych przypadkach. Jak przebiega i z jakimi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *