niedziela , 5 grudnia 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. KWP

Wypadek na obwodnicy. Policja apeluje o rozwagę na drodze

Fot. KWP
Fot. KWP

Dziś od godz. 05:20 na trójmiejskiej obwodnicy policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło między węzłem Owczarnia, a Matarnią w kierunku Łodzi. 19-latek kierujący Audi A4, potrącił 22-letniego mężczyznę, który w samochodzie ciężarowym wymieniał koło.  22-latek  z obrażeniami kręgosłupa został przetransportowany do szpitala. Teraz funkcjonariusze ustalają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Dziś ok. godz. 05.20 oficer dyżurny gdańskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego na trójmiejskiej obwodnicy. Zdarzenie miało miejsce między węzłem Owczarnia a Matarnia w kierunku Łodzi. Policjanci ruchu drogowego, którzy natychmiast pojechali na miejsce zdarzenia wstępnie ustalili, że 19-latek z Redy kierujący Audi A4, podczas wykonywania manewru omijania ciężarówki stojącej na poboczu i częściowo na prawym pasie ruchu, potrącił 22-letniego obywatela Ukrainy, który wymieniał koło w samochodzie ciężarowym. 22-latek  z obrażeniami kręgosłupa został przewieziony do szpitala.

Fot. KWP
Fot. KWP

Policjanci na miejscu wykonali oględziny, szkice sytuacyjne, dokumentację fotograficzną, ustalili i rozpytali świadków oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Te wszystkie czynności pomogą wyjaśnić i ustalić dokładne okoliczności tego wypadku.

Policja przypomina:

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem.

Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Dodatkowo policjanci przypominają jak prawidłowo zachować się na drodze ekspresowej:

Po pierwsze trzeba przestrzegać dozwolonych prawem prędkości. Na drodze ekspresowej dwujezdniowej samochody mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, natomiast na jednojezdniowej – do 100 km/h.

Warto pamiętać, że jeśli samochód ma przyczepę to w obu tych przypadkach nie może on poruszać się po ekspresówce szybciej niż 80 km/h.
Na drodze ekspresowej nie wolno cofać, a zawracanie dopuszczalne jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Zabronione przepisami jest też zatrzymanie się na pasie między jezdniami oraz zatrzymanie się lub postój w innym miejscu niż do tego przeznaczone.

W nagłym przypadku np. awarii auta na autostradach czy drogach ekspresowych trzeba zjechać na pobocze i właściwie oznakować pojazd, żeby nie spowodować zagrożenia dla innych pojazdów. Należy włączyć światła awaryjne, a trójkąt ostrzegawczy ustawić w odległości ok 100 m za pojazdem.

Przed wyjściem z auta należy założyć kamizelkę odblaskową. Gdy auto jest unieruchomione najlepiej nie zostawać w środku. W miarę możliwości, ze względów bezpieczeństwa, przejść przez barierkę ochronną.

Źródło: KWP

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kalendarz Moto Pomorze powraca – VIII edycja na rok 2022 wkrótce w sprzedaży

Trójmiejski fotograf, Łukasz Boehnke, po raz VIII wyda swój autorski kalendarz „MOTO Pomorze”. Po rocznej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *