środa , 19 stycznia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC krok po kroku

Jeśli z jakiś powodów chcesz zrezygnować z polisy OC, którą posiadasz, i zakupić inną – nic nie stoi na przeszkodzie. To naturalne, że zmieniamy ubezpieczycieli. W ten sposób możemy skorzystać z atrakcyjniejszych cenowo ofert. Nikt nie chce przecież przepłacać. W jaki sposób jednak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Podpowiadamy procedurę krok po kroku. To istotne, bowiem samo podpisanie nowej umowy nie wystarczy.

Kiedy złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Powody, dla których wypowiadamy umowę ubezpieczenia bywają różne. Najczęściej jednak kierowcy znajdują po prostu tańsze OC, np. korzystając z internetowych porównywarek ubezpieczeń, jak na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Jeśli i Ty znalazłeś korzystniejszą ofertę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, z pewnością będziesz zainteresowany nową umową i wypowiedzeniem dotychczasowej, która dobiega końca. Jakie jeszcze sytuacje skłaniają kierowców do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC? Otóż wśród innych najczęstszych powodów, dla których rezygnujemy z dotychczasowego rozwiązania należą:

  • tzw. podwójne ubezpieczenie – w tym przypadku dotychczasowe OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok, a my w międzyczasie kupujemy nową polisę; tutaj musimy wypowiedzieć odnowioną umowę;
  • chęć rezygnacji z polisy OC poprzedniego właściciela samochodu – gdy kupujemy samochód „z drugiej ręki” i nie chcemy korzystać z OC poprzedniego właściciela, możemy wypowiedzieć polisę, a poprzedni właściciel dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony;
  • kradzież samochodu, jego zezłomowanie lub też sprzedaż pojazdu za granicą.

Różne powody, dla których rezygnujemy z dotychczasowego OC sprawiają, że wypowiedzenie będzie nieco inne w każdej z wymienionych sytuacji. Jest jednak szereg elementów wspólnych dla każdego wypowiedzenia ubezpieczenia.

Mat. prasowe

Najważniejsze kwestie w wypowiedzeniu OC

Jak złożyć wypowiedzenie OC? Co powinno ono zawierać? Czy możemy zrezygnować z ubezpieczenia w dowolnej chwili? – Te kwestie budzą w kierowcach najwięcej wątpliwości. Zatem wyjaśniamy.

1. Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy OC musi być sporządzone na piśmie. Wśród informacji, które zawrzesz w dokumencie powinny się znaleźć: data i miejsce sporządzenia pisma, Twoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer rejestracyjny i marka pojazdu, nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej, numer polisy OC, podstawa prawna wypowiedzenia.

2. Wypowiedzenie OC możesz przesłać pocztą, osobiście wręczyć agentowi ubezpieczeniowemu lub też przesłać faksem bądź pocztą elektroniczną (skan dokumentu z odręcznym podpisem). W wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe udostępniają na swoich stronach internetowych gotowe formularze wypowiedzenia, które można także wypełnić online (po wcześniejszym zalogowaniu się klienta w systemie).

3. Wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania umowy.

4. Automatycznie przedłużoną polisę możesz wypowiedzieć w każdej chwili.

5. Jeśli zawarłeś umowę przez telefon lub internet, możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni.

6. Polisa, którą masz po poprzednim właścicielu samochodu nie przedłuży się automatycznie. Tutaj umowę możesz wypowiedzieć w dowolnej chwili w trybie art. 31 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Należy jednak rozróżnić sytuację rozwiązania umowy OC a jej wypowiedzenia. Rozwiązanie następuje w chwili wyrejestrowania pojazdu. Istotne jednak, aby o fakcie wyrejestrowania powiadomić ubezpieczyciela. Stosowne potwierdzenie dokonania tej czynności otrzymamy w wydziale komunikacji.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jeździsz bez „prawka”? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

W 2020 roku prawo jazdy straciło 106,7 tys. kierowców, z czego większość to posiadacze uprawnień …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *