poniedziałek , 27 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. Straż Miejska Gdańsk

Z terminalem w nieuprawnione auta – gdańscy strażnicy miejscy sprawdzą samochody na Głównym Mieście w Gdańsku

Strażnicy miejscy wyposażeni w mobilne urządzenia sprawdzają pozwolenia kierowców do poruszania się w Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście w Gdańsku. Zapominalscy oraz posiadacze nieważnych identyfikatorów nie umkną uwadze funkcjonariuszy. Teraz bardzo szybko mundurowi zweryfikują czy dane auto może poruszać się w strefie.

Ograniczenie ruchu pojazdów nieuprawnionych w Strefie Ograniczonej Dostępności to jedno z zadań strażników miejskich. Codziennie na wjazdach do SOD na ulicach Szerokiej, św. Ducha i Targu Rybnym funkcjonariusze sprawdzają pozwolenia do poruszania się w strefie. Teraz wyposażeni w mobilne terminale na miejscu mogą zweryfikować czy na dany pojazd został wystawiony odpowiedni identyfikator. Nie ma potrzeby wzywać kierowcę do siedziby Straży Miejskiej w Gdańsku, aby ten złożył wyjaśnienia.

W razie wątpliwości co do posiadanego pozwolenia na wjazd, skanujemy urządzeniem tablicę rejestracyjną auta i natychmiast dowiadujemy się czy dany numer widnieje w bazie danych Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Oprócz identyfikatorów długoterminowych mamy też możliwość sprawdzenia tych krótkoterminowych, 24-godzinnych – mówi młodszy strażnik Robert KmiećZdarza się, że za szybą znajdują się identyfikatory przeterminowane czy też kierowcy tłumaczą, że w ogóle zapomnieli wziąć je z domu. Teraz możemy to bardzo szybko zweryfikować – dodaje Robert Kmieć.

Fot. Straż Miejska Gdańsk

Granice Strefy Ograniczonej Dostępności wyznaczają ulice: Kotwiczników, Ogarna, Słodowników, Za Murami Bogusławskiego, Wełniarska, Teatralna, Latarniana, Szeroka oraz rzeka Stara Motława (z wyłączeniem ul. Bogusławskiego, Słodowników, Pocztowej, Ławniczej, Szerokiej i Teatralnej). Na czas wakacji SOD powiększa swoje granice o kolejne ulice: Szeroka, Pańska, Węglarska, Świętojańska, Lawendowa, Straganiarska, Szklary, Słomiana, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Pachołów, Tobiasza, Tandeta, Różana, Szpitalna, U Furty, Targ Rybny, Warzywnicza, Tandeta, Tokarska, Minogi, Podmurze, Latarniana, a także ul. Sukiennicza na odcinku od ul. Dylinki do Kanału Raduni. Strażnicy miejscy przypominają kierowcom, aby zwracali uwagę na aktualne oznakowanie, unikali jazdy na pamięć i nie stosowali się bezkrytycznie do wskazówek nawigacji.

Do poruszania się w Strefie Ograniczonej Dostępności uprawnia identyfikator IGM wydawany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Oprócz identyfikatorów długoterminowych GZDiZ wydaje też krótkoterminowe, ważne przez 24 godziny. Przeznaczone są dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony realizujących w obszarze SOD prace budowlane czy remontowe, pojazdów przedstawicieli mediów, czy przy przeprowadzkach, transporcie osób niepełnosprawnych lub przewozie osób uczestniczących w imprezach okolicznościowych (ślub, pogrzeb itp.) mających miejsce w obiekcie zlokalizowanym w SOD.

Fot. Straż Miejska Gdańsk

W godzinach 6:00 – 11:00 do Strefy Ograniczonej Dostępności bez identyfikatora mogą wjechać pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony realizujące usługi zaopatrzenia i serwisu technicznego na podstawie ważnego listu przewozowego lub aktualnego zlecenia. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony wykonujące tego typu przejazdy w SOD muszą posiadać identyfikator IGM.

Zwolnione z konieczności posiadania identyfikatora IGM są: taksówki, autobusy komunikacji miejskiej, rowery i motorowery, pojazdy służbowe Policji i Straży Miejskiej, karetki pogotowia, a także oznakowane pojazdy służb komunalnych (pogotowie energetyczne, gazowe, wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze) oraz Gdańskich Nieruchomości podczas usuwania skutków awarii. Identyfikator IGM nie jest również wymagany dla pojazdów gości hoteli, które znajdują się w SOD na podstawie wydrukowanej ważnej rezerwacji, a także dla pojazdów z identyfikatorem „R”.

Przypominamy, że w Strefie Ograniczonej Dostępności obowiązuje znak B-1 „zakaz ruchu”, który nie dotyczy posiadaczy identyfikatorów IGM oraz pojazdów wymienionych w Zarządzeniu nr 34/14 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 10.01.2014 r. z późń. zm. Dodatkowo w SOD na Głównym Mieście znajduje się strefa zamieszkania. Obowiązuje na niej pierwszeństwo ruchu pieszego, maksymalna prędkość pojazdów do 20 km/h oraz postój wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Za zignorowanie znaku B-1 strażnik miejski może wystawić mandat do 500 złotych i 5 punktów karnych. Za postój w strefie zamieszkania w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny.

Źródło: Straż Miejska Gdańsk

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kokoszki. Trwa rozbudowa ul. Kartuskiej. Zaawansowanie prac już na poziomie 70 procent

Obecnie na placu budowy trwa układanie kolejnych warstw podbudowy jezdni. Wykonawca robót rozpoczął też układanie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *