Strażnicy miejscy wyposażeni w mobilne urządzenia sprawdzają pozwolenia kierowców do poruszania się w Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście w Gdańsku. Zapominalscy oraz posiadacze nieważnych identyfikatorów nie umkną uwadze funkcjonariuszy. Teraz bardzo szybko mundurowi zweryfikują czy dane auto może poruszać się w strefie.
Ograniczenie ruchu pojazdów nieuprawnionych w Strefie Ograniczonej Dostępności to jedno z zadań strażników miejskich. Codziennie na wjazdach do SOD na ulicach Szerokiej, św. Ducha i Targu Rybnym funkcjonariusze sprawdzają pozwolenia do poruszania się w strefie. Teraz wyposażeni w mobilne terminale na miejscu mogą zweryfikować czy na dany pojazd został wystawiony odpowiedni identyfikator. Nie ma potrzeby wzywać kierowcę do siedziby Straży Miejskiej w Gdańsku, aby ten złożył wyjaśnienia.
W razie wątpliwości co do posiadanego pozwolenia na wjazd, skanujemy urządzeniem tablicę rejestracyjną auta i natychmiast dowiadujemy się czy dany numer widnieje w bazie danych Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Oprócz identyfikatorów długoterminowych mamy też możliwość sprawdzenia tych krótkoterminowych, 24-godzinnych – mówi młodszy strażnik Robert Kmieć. Zdarza się, że za szybą znajdują się identyfikatory przeterminowane czy też kierowcy tłumaczą, że w ogóle zapomnieli wziąć je z domu. Teraz możemy to bardzo szybko zweryfikować – dodaje Robert Kmieć.
Granice Strefy Ograniczonej Dostępności wyznaczają ulice: Kotwiczników, Ogarna, Słodowników, Za Murami Bogusławskiego, Wełniarska, Teatralna, Latarniana, Szeroka oraz rzeka Stara Motława (z wyłączeniem ul. Bogusławskiego, Słodowników, Pocztowej, Ławniczej, Szerokiej i Teatralnej). Na czas wakacji SOD powiększa swoje granice o kolejne ulice: Szeroka, Pańska, Węglarska, Świętojańska, Lawendowa, Straganiarska, Szklary, Słomiana, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Pachołów, Tobiasza, Tandeta, Różana, Szpitalna, U Furty, Targ Rybny, Warzywnicza, Tandeta, Tokarska, Minogi, Podmurze, Latarniana, a także ul. Sukiennicza na odcinku od ul. Dylinki do Kanału Raduni. Strażnicy miejscy przypominają kierowcom, aby zwracali uwagę na aktualne oznakowanie, unikali jazdy na pamięć i nie stosowali się bezkrytycznie do wskazówek nawigacji.
Do poruszania się w Strefie Ograniczonej Dostępności uprawnia identyfikator IGM wydawany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Oprócz identyfikatorów długoterminowych GZDiZ wydaje też krótkoterminowe, ważne przez 24 godziny. Przeznaczone są dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony realizujących w obszarze SOD prace budowlane czy remontowe, pojazdów przedstawicieli mediów, czy przy przeprowadzkach, transporcie osób niepełnosprawnych lub przewozie osób uczestniczących w imprezach okolicznościowych (ślub, pogrzeb itp.) mających miejsce w obiekcie zlokalizowanym w SOD.
W godzinach 6:00 – 11:00 do Strefy Ograniczonej Dostępności bez identyfikatora mogą wjechać pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony realizujące usługi zaopatrzenia i serwisu technicznego na podstawie ważnego listu przewozowego lub aktualnego zlecenia. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony wykonujące tego typu przejazdy w SOD muszą posiadać identyfikator IGM.
Zwolnione z konieczności posiadania identyfikatora IGM są: taksówki, autobusy komunikacji miejskiej, rowery i motorowery, pojazdy służbowe Policji i Straży Miejskiej, karetki pogotowia, a także oznakowane pojazdy służb komunalnych (pogotowie energetyczne, gazowe, wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze) oraz Gdańskich Nieruchomości podczas usuwania skutków awarii. Identyfikator IGM nie jest również wymagany dla pojazdów gości hoteli, które znajdują się w SOD na podstawie wydrukowanej ważnej rezerwacji, a także dla pojazdów z identyfikatorem „R”.
Przypominamy, że w Strefie Ograniczonej Dostępności obowiązuje znak B-1 „zakaz ruchu”, który nie dotyczy posiadaczy identyfikatorów IGM oraz pojazdów wymienionych w Zarządzeniu nr 34/14 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 10.01.2014 r. z późń. zm. Dodatkowo w SOD na Głównym Mieście znajduje się strefa zamieszkania. Obowiązuje na niej pierwszeństwo ruchu pieszego, maksymalna prędkość pojazdów do 20 km/h oraz postój wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Za zignorowanie znaku B-1 strażnik miejski może wystawić mandat do 500 złotych i 5 punktów karnych. Za postój w strefie zamieszkania w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny.