Strona główna / Wiadomości / MOTO Infrastruktura / Za parking w Gdańsku zapłacimy także kartą
Fot. Google Earth

Za parking w Gdańsku zapłacimy także kartą

Nadciągają zmiany ułatwiające życie w gdańskiej Strefie Płatnego Parkowania (SPP). Już w przyszłym roku definitywnie skończy się problem kierowców z koniecznością pamiętania o drobnych do wnoszenia opłat za postój w Gdańsku.

Wymieniamy wyeksploatowane już parkomaty w mieściena nowoczesne, łatwe w obsłudze i bardzo uniwersalne – zapowiada zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Będzie można płacić w nich nie tylko monetami, ale też kartami płatniczymi. To duże ułatwienie dla wszystkich – dodaje prezydent.

Obecne w mieście pracuje 110 parkomatów, 80 z nich to sprzęt wyeksploatowany. Dlatego też, na początku przyszłego roku ogłaszamy przetarg na zakup nowoczesnych urządzeń do obsługi SPP – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. Nowych maszyn ma być 80, pozostałe 30 zostanie zmodernizowanych. Do obecnej funkcjonalności wnoszenia opłat gotówką, dodana zostanie możliwość wnoszenia opłat kartami – dodaje dyrektor Kotłowski.

Na początku honorowany będzie każdy rodzaj opłat (gotówka, karta, wirtualna portmonetka), z biegiem czasu – dzięki stałemu monitoringowi struktury wpłat, ocenimy czy nie zrezygnować kompletnie z opłat gotówkowych. Pozwoli to obniżyć koszty zarządzania SPP oraz zminimalizować przypadki kradzieży gotówki z parkomatów (zdarzają się co prawda sporadycznie, ale się zdarzają) oraz niszczenia urządzeń podczas prób ich okradzenia. Przeanalizowana zostanie też możliwość wprowadzenia specjalnych żetonów (kupowałoby się je np. w kiosku i nimi opłacało postój) oraz regulowanie opłat za postój w SPP w biletomatach ZTM.

Mam nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć na tyle szybko, żeby nowe urządzenia zaczęły prace w mieście jeszcze przed wakacjami 2016 – mówi dyrektor Kotłowski.

Źródło: ZDiZ

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Moto3m TV] Użytkowa nowość w gamie Toyoty: nowa ProAce City Verso w Toyota Walder Chwaszczyno

W gamie marki Toyota debiutuje nowy, użytkowy model ProAce. Konstrukcyjnie samochód jest bliźniakiem Citroen’a Berlingo, ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *