czwartek , 22 października 2020
Strona główna / Wiadomości / Zamiast biletu na komunikację – dowód rejestracyjny. Europejski Dzień bez Samochodu

Zamiast biletu na komunikację – dowód rejestracyjny. Europejski Dzień bez Samochodu

W Europejski Dzień bez Samochodu kierowcy przez cały dzień mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w Trójmieście i 14 gminach metropolii oraz z pociągów kursujących na terenie województwa pomorskiego – na podstawie dowodu rejestracyjnego właściciela pojazdu osobowego. Przy okazji tego wyjątkowego dnia Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował związany z tematem zestaw wykresów.

Oferta dotyczy wszystkich właścicieli i współwłaścicieli samochodów osobowych, ponieważ dzień darmowych przejazdów komunikacją publiczną organizowany jest, by starać się przekonać ich do rezygnacji (chociaż czasami) z poruszania się po mieście za pomocą własnych “czterech kółek”. Uwaga! Oprócz dowodu rejestracyjnego trzeba mieć przy sobie także dowód tożsamości.

W tym roku kierowcy podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu mogą korzystać z przejazdów komunikacją miejską i pociągami na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Oznacza to, że właściciele samochodów będą mogli za darmo jeździć trolejbusami, tramwajami i autobusami w metropolii trójmiejskiej oraz 14 gminach.

  • liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku;
  • liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni;
  • liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo;
  • Bezpłatne przejazdy koleją będą możliwe wszystkimi pociągami regionalnymi Polregio oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (także PKM). Oferta będzie obowiązywać na terenie całego województwa pomorskiego, tj. pomiędzy stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Prabuty i Stare Pole.

Z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku, zebranych w porównawcze infografiki, z jednej strony wynika, że w Polsce (dane tylko w skali kraju!) ubywa gospodarstw domowych, w których są rowery, samochodów osobowych zaś przybywa, przy czym wzrost liczby gospodarstw, w których jest własne auto jest dynamiczniejszy, niż tych, w których ubywa jednośladów.

Jak widać, rosnąca liczba samochodów w gospodarstwach domowych, nie przeszkadza rosnąć taborowi komunikacji publicznej na Pomorzu, ani przewozom pasażerów:

Graf. Urząd Statystyczny w Gdańsku
Graf. Urząd Statystyczny w Gdańsku
Źródło: Gdańsk.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Pierwsze urodziny Volvo Car Plichta Gdynia

Mija rok od rozpoczęcia działalności dealera Volvo Car Plichta Gdynia. Salon, należący do największej Grupy ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *