wtorek , 16 kwietnia 2024
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Zastosowanie filtru paliwa w samochodzie

Gwarancją bezpiecznej jazdy i wydajnej pracy silnika samochodu osobowego czy ciężarowego jest czyste paliwo. Niezależnie od rodzaju paliwa dostarczanego do silnika musi ono być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń takich jak pyły, woda, opiłki metalu, kurz czy fragmenty rdzy. Dlatego też we wszystkich obecnie produkowanych pojazdach, montowane są specjalne filtry paliwa. Funkcjonalny filtr paliwa zapewnia redukcję zanieczyszczeń stałych oraz powstającej w wyniku pracy pary wodnej i cząsteczek żywicznych. Niesprawne filtry lub wyeksploatowane mogą doprowadzić do zakłócenia pracy silnika, nieszczelności układu (wyciek paliwa) i awarii. Jakie więc ma zastosowanie filtr paliwa? Jakie są jego rodzaje i na co zwrócić uwagę przy jego kupnie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Filtr paliwa

Filtry paliwa instalowane w samochodach służą do oczyszczania paliwa (benzyny, oleju napędowego) z zanieczyszczeń (cząstek stałych), które mogą się w nim znaleźć przed trafieniem do silnika, czy to w wyniku produkcji, transportu czy nawet magazynowania. Ponadto filtry paliwa oddzielają także wodę w postaci ciekłej od wody w postaci skroplonej przez zastosowanie dodatkowego filtra zwanego wstępnym, który jest umieszczony w zbiorniku paliwa. Wykonany jest on z bardzo gęstej siatki metalowej, na której dochodzi do oddzielenia paliwa od wody. W silnikach z olejem napędowym tego typu rozwiązanie nie może być zastosowane ze względu na dużo większą lepkość oleju napędowego od wody. W pojazdach zasilanych Dieslem montowane są filtry z tzw. odwadniaczem. Dzięki temu wiemy, że w filtrze paliwa nie będzie zalegać woda. By nie doprowadzić do niechcianej awarii, warto pamiętać o wymianie filtra.

Filtr paliwa zatrzymuje między innymi:

  • zanieczyszczenia stałe (opiłki metalu, piasek, rdzę, kurz),
  • wodę powstałą z pary wodnej,
  • cząsteczki żywiczne powstałe w wyniku utleniania oleju napędowego.

Filtracji poddawana jest zarówno benzyna jak i olej napędowy, ze szczególną uwagą na oczyszczanie w silnikach wysokoprężnych (diesli), bo to dla tego rodzaju paliwa zanieczyszczenia są groźniejsze.

Części samochodowe – filtr paliwa

 

Jak zbudowany jest filtr paliwa?

Filtr paliwa zbudowany jest z blachy odpornej na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Filtr paliwa swoim wyglądem przypomina metalową puszkę, przeważnie w srebrnym kolorze z przewodami paliwowymi po obu stronach. Filtry paliwa mogą być jednorazowe lub wielorazowe. W pierwszym przypadku wymianie podlega cały filtr, a w drugim wymieniany jest wkład (medium filtracyjne).

Filtr paliwa przeważnie umieszczany jest w okolicy kielichów kolumn MacPhersona lub w pobliżu ściany grodziowej komory silnika. W pojazdach starszego typu może być umiejscowiony pod spodem, wzdłuż przewodów paliwowych lub przy samym zbiorniku paliwa.

Wymiana filtra paliwa

Wymiana filtra paliwa

Zakłócenia pracy silnika wynikające z niesprawnie działającego filtra paliwa mogą powodować obniżenie osiągów i późniejsze problemy z układem rozruchowym. Każdy pojazd posiada wytyczne producenta, które wskazują jaki filtr paliwa jest zastosowany i kiedy go należy wymienić. Ogólnie wymiana taka jest zależna od ilości przejechanych kilometrów, a także od sposobu eksploatacji samochodu.

Kiedy wymieniać filtr paliwa?

Dlatego też zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu:

  • w przypadku diesla – wymianę przeprowadza się nie rzadziej niż co 20 tysięcy kilometrów,
  • w przypadku benzyny – wymiana może być przeprowadzona raz na 125 tysięcy kilometrów lub nie rzadziej niż co 5 lat.

Warto wiedzieć – eksperci od samochodów zalecają wymianę filtra paliwa cyklicznie co roku, nawet w przypadku gdy nie jest przekroczony wspomniany limit kilometrów.

Pamiętaj, od prawidłowo działającego filtra paliwa zależy moc pojazdu, ilość zużytego paliwa, a nawet funkcjonowanie takich podzespołów jak pompa wysokiego ciśnienia czy wtryskiwacze (filtr skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia, które mogą się przedostać do układu wtryskowego, układu paliwowego).

Filtr paliwa

Jakie filtry paliwa wybrać?

Główną kwestią przy wyborze filtrów paliwa powinna być ich jakość. Są one bowiem częścią bardzo precyzyjnego układu jak zespół wtryskowy. Prawidłowe działanie tych elementów ma ogromne znaczenie dla nowoczesnych pojazdów z silnikiem diesla lub samochodów benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Tak naprawdę oszczędzanie na filtrach paliwa jest bardzo nieopłacalne, a powstające awarie wynikające ze złego filtrowania powodują bardzo kosztowne naprawy. Wysokiej jakości filtry znajdziesz tutaj: https://hp-sc.pl/pol_m_Filtry_Filtry-Paliwa-339.html.

Akcesoria samochodowe – filtry, oleje

Filtry paliwa – rodzaje

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów filtrów paliwa, które stosuje się w samochodach. Są to:

  • Filtr paliwa z magnesem – wewnątrz filtra znajduje się magnes, którego zadaniem jest wyłapywanie drobinek metali.
  • Filtr paliwa z podgrzewaczem – szczególnie polecany do samochodów z silnikiem diesel. Dzięki ogrzaniu oleju silnikowego eliminuje wytrącanie się parafiny w czasie zimowym. Pomaga w łatwym rozruchu silnika, zwłaszcza w zimnym klimacie.
  • Filtr paliwa z odstojnikiem – dzięki odstojnikowi gromadzi wodę z paliwa.
  • Filtr paliwa z czujnikiem wody – Pozwala na wykrycie wody zawartej w paliwie.
  • Filtr paliwa z zaworem zwrotnym – Zapobiega cofaniu się paliwa.

Ze względu na konstrukcję można wyróżnić:

  • Wkład filtra paliwa – wkład filtracyjny mocowany jest w obudowie filtra, jest przyjazny dla środowiska i tylko on podlega wymianie. Wkłady filtra paliwa używane są głównie w silnikach wysokoprężnych.
  • Filtr paliwa przewodowy – przewody z jednej strony doprowadzają paliwo do filtra, a z drugiej odprowadzają w kierunku komory spalania. Są szczelnie zamkniętą metalową obudową. Stosowane w silnikach diesla i benzyny. Część modeli filtrów dedykowane silnikom diesla posiadają systemy wielostopniowej filtracji, co pozytywnie wpływa na pracę silnika.
  • Filtr paliwa przykręcany – filtr zakończony jest gwintem pozwalającym na precyzyjny montaż. Swoim wyglądem przypominają filtry puszkowe oleju. Prawdopodobieństwo przypadkowego dostania się zanieczyszczeń podczas wymiany do układu paliwowego jest znikome.
  • Filtr paliwa w zbiorniku – filtr znajduje się w zbiorniku paliwa przy pompie.
Zakończenie serwisu samochodu – silnik benzynowy

Filtry paliwa – podsumowanie

Filtr paliwa pełni bardzo ważną funkcję w całym układzie samochodowym. Warto zadbać o regularną jego wymianę. Czas wymiany filtra paliwa zależny jest przede wszystkim od rodzaju posiadanego napędu w samochodzie (diesel, benzyna) oraz od ilości przejechanych kilometrów. Najwyższej jakości filtry paliwa dają gwarancję zatrzymywania zanieczyszczeń i bezpiecznej pracy jednostki napędowej. Zadbaj o swój samochód i sprawdź stan filtra paliwa już teraz!

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Powierz Porsche z rocznika 2015 i starsze specjalistom z serwisu Porsche Centrum Sopot – przegląd za 99 zł

W marcu Porsche Centrum Sopot zaprasza na przegląd techniczny dla aut z 2015 roku i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *