BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją wpływa na trójmiejskich dealerów

Mały ruch graniczny między Polską i Obwodem Kaliningradzkim został zawieszony 4 lipca br. Decyzja ta miała być tymczasowa i spowodowana była potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym w związku ze szczytem NATO w Warszawie, a także Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Po ich zakończeniu mały ruch na granicy z Obwodem Kalinnigradzkim nie został jednak przywrócony, a skutki tego, odczuwalne są bardzo wyraźnie na Pomorzu przez lokalne firmy, także te z branży motoryzacyjnej. 

Przypomnijmy, że w przypadku Pomorza, Warmii i Mazur, mieszkańcy niektórych powiatów oraz mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego mogą w uproszczony sposób przekraczać granicę obu Państw. Z takiej możliwości korzystali szczególnie chętnie Rosjanie, którzy licznie odwiedzali Trójmiasto, nie tylko w celach turystycznych, ale także aby korzystać z usług tutejszych firm.

Klienci z Obwodu Kaliningradzkiego, serwisują w Trójmieście zazwyczaj samochody luksusowe, z segmentu premium.

Porsche Centrum Sopot - salon-01033

W związku z problemami na granicach Obwodu Kaliningradzkiego, spadła aktywność serwisowa Rosjan w ostatnim czasie. Pojawiające się problemy z wjazdem na terytorium Polski spowodowały ,że nie możemy realizować zamówień złożonych przez Rosjan np. na wymianę dachu panoramicznego.

Agnieszka Panków, asystentka dz. Serwisu Porsche Centrum Sopot

BMG Goworowski Mercedes wyprzedaż 2015-07610Autoryzowany serwis Mercedes-Benz firmy BMG obsługiwał miesięcznie kilkunastu klientów z Rosji. W tej chwili ta liczba spadła o 70-80% do zaledwie kilku samochodów miesięcznie. Bez wątpienia jest to dla nas odczuwalny spadek i liczymy na przywrócenie „małego ruchu granicznego” jak najszybciej.

Klienci z Rosji doceniają przede wszystkim jakość obsługi, terminowość i rzetelność oraz, a może przede wszystkim, atrakcyjne ceny usług i części oferowanych przez naszą firmę.

Maciej Cinkusz, Szef Serwisu Mercedes-Benz BMG Goworowski w Gdańsku

Tę sytuację potwierdza także Szef Serwisu Firmy Witman Mercedes-Benz, która także mieści się w Gdańsku.

Mercedes Witman serwis-02080Rzeczywiście obsługujemy zdecydowanie mniej klientów z obwodu Kaliningradzkiego. Aktualnie na placu stoi jeden samochód na rosyjskich tablicach rejestracyjnych. Dla porównania – jeszcze jakiś czas temu było ich kilkanaście. Od lipca do tej pory zanotowaliśmy tylko trzy samochody z obwodu Kaliningradzkiego.

Ryszard Walkusz, Szef Serwisu Mercedes-Benz Witman

Podobne odczucia mają również pracownicy z gdyńskiego serwisu firmy BMW Zdunek.

Nasz serwis bardzo często obsługuje zagranicznych klientów. Zazwyczaj są to osoby będące obywatelami Szwecji, Norwegii i Rosji. Po zniesieniu ułatwień dla tych ostatnich, zauważamy znacznie mniej klientów z tamtego rejonu.

Agnieszka Moczyńska, Kierownik Działu Marketingu BMW Zdunek

Salon BMW Zdunek w Gdyni
Salon BMW Zdunek w Gdyni

Trójmiejscy przedsiębiorcy oczekują decyzji ze strony rządu o wznowieniu małego ruchu jak najszybciej. Głos w tej sprawie zabrał równiez Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który wystosował list otwarty w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Nie sposób przewidzieć, kiedy będzie możliwe przywrócenie przez Polskę małego ruchu granicznego z Rosją – ocenił w środę wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak tłumaczył, nie ustały przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem, dla których ten ruch zawieszono.

W Kaliningradzie funkcjonują dwa salony marki Mercedes-Benz, po jednym Audi i BMW. Brak natomiast autoryzowanej stacji obsługi Porsche. Z tego właśnie powodu, wśród tamtejszych klientów sporym uznaniem cieszą się trójmiejskie serwisy tych marek.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

W Gdańsku rozpoczął działalność nowy dealer AutoDiscover – w ofercie auta zza Oceanu

W Gdańsku – Oliwie, pod adresem Aleja Grunwaldzka 355, rozpoczął działalność nowy salon samochodowy. Należy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *