środa , 19 stycznia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow

Zmiany subtelne, ale znaczące. Nowy Lexus RX debiutuje w Trójmieście

Lexus RX to najpopularniejszy na świecie hybrydowy SUV klasy premium i najlepiej sprzedający się model Lexusa w historii. Do Trójmiasta trafiła właśnie jego najnowsza odmiana. RX w połowie tego roku przeszedł lifting. Zmiany wizualne są bardzo subtelne, ale w odświeżonym modelu zmieniła się konstrukcja nadwozia, przybyło także nowoczesnej technologii na pokładzie. Dealerzy marki zapraszają na Dni Otwarte nowego modelu przez cały tydzień od soboty 16 do 23 listopada.  

Lexus RX pojawił się po raz pierwszy na rynku w 1998 roku, tworząc nowy segment luksusowych SUV-ów. Obecnie debiutuje nowa, odświeżona wersja czwartej generacji modelu.

Nadwozie nowego wcielenia RX’a zachowuje dotychczasowy wygląd z drobnymi tylko zmianami. Charakterystyczna linia przebiegająca wzdłuż boków pojazdu zyskała nowy kształt. Przeprojektowano także przedni grill oraz zastosowano nowe zderzaki z przodu i z tyłu. Ponadto, tylne błotniki zostały połączone ze zderzakiem, w którego dolnej części zostały wyeksponowane osłony podwozia.

Z wyraźnych zmian należy podkreślić całkowicie nowe reflektory. Lexus jest pionierem w dziedzinie technologii oświetlenia samochodowego – jako pierwszy wyposażył swoje auta w reflektory LED i adaptacyjny system świateł drogowych (AHS). W nowym RX, Lexus po raz pierwszy na świecie zastosował tzw. BladeScan AHS. W tym systemie światło pochodzące z diody LED pada na dwa zwierciadła, umieszczone na szybko obracających się przesłonach. Następnie jest przekazywane do soczewki, oświetlając drogę przed samochodem. Światło wydaje się nie poruszać, lecz BladeScan Type AHS precyzyjnie kontroluje jego rozsył, synchronizując obroty zwierciadeł, a także włączając i wyłączając diody LED w obu reflektorach. System oświetla miejsca, które mogą być trudne do doświetlenia w konwencjonalnych układach świateł drogowych, np. pobocze drogi.

BladeScan Type AHS umożliwia również dostrzeżenie pieszych i znaków drogowych znacznie wcześniej, bez oślepiania kierowców samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Możliwość zauważenia nocą pieszych znajdujących się przed autem została zwiększona z odległości 32 do 56 metrów.

Na tym jednak nie koniec nowości z zakresu jazdy i prowadzenia. Zespół inżynierów projektujący nowy model przebadał każdy element pojazdu. Efektem tej rewizji jest m.in. usztywnienie nadwozia i udoskonalenie układu zawieszenia, w tym nowe amortyzatory i system sterowania hamulcami. Dodatkowo w całym pojeździe szeroko stosowane są laserowe spawy i zgrzewania punktowe. Jednocześnie zwiększono wykorzystanie klejów o wysokiej wytrzymałości. To wszystko, w połączeniu z usztywnieniem stabilizatorów (obecnie: pustych w środku i o 1 mm szerszych) oraz zwiększoną sztywnością piast, wpływa na bardziej bezpośrednią, natychmiastową reakcję na impulsy z układu kierowniczego.

Nowy RX został wyposażony w aktywny system wspomagania pokonywania zakrętów (ACA), który tłumi podsterowność występującą podczas dodawania gazu w połowie zakrętu. Poprawiono też zestrojenie systemu EPS. Przeprojektowane amortyzatory wyposażono w nowy system kontroli tarcia (FCD, Friction Control Device), który dodatkowo redukuje drgania o wysokiej częstotliwości, spowodowane niedoskonałościami nawierzchni dróg. Ich konstrukcja zawiera gumę redukującą drgania o wysokiej częstotliwości, których nie da się wyeliminować wyłącznie z wykorzystaniem ciśnienia oleju. Amortyzatory te ułatwiają łagodne pokonywanie ciasnych zakrętów i osiągnięcie wyjątkowej czułości na ruchy kierownicą. Do tego nowy RX otrzymał pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System + drugiej generacji, który wspomaga kierowcę w zapobieganiu wypadkom. Rozwiązanie to oparte jest na współpracy kamery i radaru fal milimetrowych, które sprawdzają się nawet w warunkach słabego oświetlenia.

We wnętrzu nowego RX znalazł się nowy ekran dotykowy. Projektanci położyli większy nacisk na współpracę systemu multimedialnego z telefonem, dodając nowy uchwyt na telefon i port USB, a także połączenie za pośrednictwem Apple CarPlay1 lub Android2 Auto. Systemem multimedialnym można sterować głosem za pośrednictwem telefonu z wykorzystaniem wirtualnych asystentów Apple Siri1 lub Google Assistant.

Ciekawostką jest także rozszerzenie gamy kolorystycznej o nową barwę Terrane Khaki, znaną już z modelu UX.

Pierwsze egzemplarze odświeżonego Lexusa RX są już w Trójmieście i można skorzystać z jazdy testowej. Samochód oferowany jest w czterech wersjach wyposażeniowych: Elegance, Prestige, F SPORT i najbogatszej Omotenashi.

Cennik otwiera wersja RX300 z benzynowym silnikiem o pojemności 2-litrów i mocy 238 KM za 265 900 zł. Ponadto w ofercie jest hybrydowy wariant RX450h z 3.5 litrowym motorem V6 o łącznej mocy całego układu 313 KM.  Kosztuje on od 324 900 zł za odmianę Elegance, do 425 900 zł w przypadku najbogatszej wersji Omotenashi.

 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Wideo] Trasa S6 – w trójmieście mało optymistycznie, ale na Kaszubach prace na ukończeniu!

Budowa nowej drogi S6 tzw. Trasy Kaszubskiej, łączącej trójmiasto z Lęborkiem, to w tej chwili …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *