wtorek , 21 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Fot. KWP

Podsumowanie policyjnej akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

Od 10 do 21 grudnia 2016 roku trwała ogólnopolska akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, w ramach której policjanci ruchu drogowego na obszarze całego kraju, zwracali szczególną uwagę na prawidłowość oświetlenia pojazdów. Głównym zainteresowaniem objęte były światła mijania – ich sprawność, lecz także poprawność ich ustawienia. Ustawienie świateł to kwestia, o której wielu zapomina.

Trwająca od 10 do 21 grudnia 2016 roku akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” miała na celu zwrócenie uwagi kierowców na aspekt sprawności i poprawności ustawienia świateł mijania w pojazdach. Jest to często lekceważone, lecz trzeba pamiętać, że ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza po zmroku! Światła ustawione zbyt nisko niedostatecznie oświetlają drogę, przez co kierujący może nie zauważyć niebezpieczeństwa na czas. Światła ustawione zbyt wysoko będą oślepiały innych, co także jest bardzo niebezpieczne. Z tego powodu, w dniach 10 i 17 grudnia była możliwość bezpłatnego sprawdzenia i wyregulowania świateł na 11 stacjach kontroli pojazdów na terenie województwa pomorskiego. W skali całego kraju stacji biorących udział w akcji było ponad 200. W czasie kontroli drogowych, policjanci drogówki uświadamiali kierowcom zagrożenia związane z nieprawidłowościami w oświetleniu pojazdu, sprawdzali stan techniczny pojazdu, a w razie konieczności zatrzymywali dowody rejestracyjne i kierowali do stacji diagnostycznych na szczegółowe badania.

Na terenie naszego województwa, przez 12 dni trwania akcji, funkcjonariusze drogówki skontrolowali ponad 10 500 pojazdów. W ponad 1060 przypadków policjanci stwierdzili usterki, w tym ponad 740 z nich było związanych z nieprawidłowościami w oświetleniu. Zatrzymane zostały 652 dowody rejestracyjne, z czego 200 z powodu usterek w oświetleniu.

W akcji wzięło udział blisko 2300 policjantów ruchu drogowego oraz blisko 1700 policjantów innych komórek. Oprócz policjantów, w działania zaangażowanych zostało 55 przedstawicieli innych służb uprawnionych do kontroli ruchu drogowego. Oprócz działań na drogach, policjanci przeprowadzili ponad 22 spotkania edukacyjne, w których udział wzięło ponad 940 osób. Z możliwości bezpłatnego sprawdzenia i regulacji świateł skorzystało 300 kierowców.

Zachęcamy do sprawdzenia swoich świateł wszystkich, którzy nie wzięli udziału w akcji. Stacje kontroli pojazdów wyposażone są w profesjonalne urządzenia, przy pomocy których diagności są w stanie precyzyjnie ustawić strumień światła. Trwa to tylko chwilę, a koszt jest bardzo niewielki, szczególnie gdy uświadomimy sobie, jak znaczące jest to dla poprawy bezpieczeństwa.

Źródło: KWP

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Gdańsk testuje zeroemisyjny autobus Mercedes eCitaro G

Przez najbliższe dwa tygodnie Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, testował będzie elektryczny autobus przegubowy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *