344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Jak zabezpieczyć samochód pod chmurką? O to warto zadbać przed zimą

Samochód pozostawiony zimą pod chmurką jest szczególnie narażony na negatywny wpływ wilgoci i niskich temperatur. Dlatego jeszcze przed nadejściem okresu zimowego warto odpowiednio zatroszczyć się o stan poszczególnych układów i przygotować pojazd na niekorzystne warunki atmosferyczne. Sprawdź, jak zabezpieczyć samochód zimujący pod chmurką!

Jak uchronić się przed problemami z rozruchem? Czy można zminimalizować ryzyko zamarzania uszczelek? Co zrobić, by co rano nie skrobać szyb? Eksperci z salonów Norauto radzą, jak zatroszczyć się o niegarażowany samochód.

Zabezpieczenie karoserii i zewnętrznych części samochodu

W okresie zimowym lakier samochodowy jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, w tym zarysowania i korozję. Dlatego też jeszcze w listopadzie warto nałożyć na karoserię specjalny wosk, który utworzy na lakierze ochronną powłokę. Dzięki temu karoseria zostanie zabezpieczona przed negatywnym wpływem wilgoci. Woskowanie dobrze wpłynie również na estetykę samochodu i pozwoli przez długi czas utrzymać efekt czystości.

Dobrym pomysłem będzie też:

  • posmarowanie gumowych uszczelek preparatem z silikonem – zapobiegnie to ich zamarzaniu;
  • pokrycie nadwozia i podwozia środkami zabezpieczającymi przed korozją – usługa ta jest wykonywana w większości warsztatów samochodowych.

Samochód zimujący pod chmurką można zabezpieczyć dzięki okryciu go specjalnym pokrowcem. Wówczas pojazd nie będzie wymagał oczyszczania ze śniegu i szronu – osadzą się one nie na powierzchni auta, lecz na plandece. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by pokrowiec był wykonany z kilku warstw materiału, a od wewnątrz pokryty miękką bawełną lub filcem. Ortalionowe plandeki mogą bowiem przymarzać do powierzchni samochodu.

Kontrola płynów w samochodzie

Jeśli samochód będzie stać na mrozie, należy zatroszczyć się także o stan płynów i ich przystosowanie do zimowych warunków. Dotyczy to zwłaszcza:

  • Płynu do spryskiwaczy – przed nadejściem zimy warto wymienić płyn na zimowy (który nie zamarznie w temperaturze poniżej 0oC). Zamarznięty płyn uniemożliwi sprawne działanie układu spryskiwania, a to negatywnie wpłynie na komfort jazdy.
  • Płynu chłodniczego – trzeba sprawdzić w warsztacie temperaturę krzepnięcia płynu. W sprawnym układzie wynosi ona -37oC, z upływem czasu jednak (i w związku z eksploatacją) właściwości płynu pogarszają się, co prowadzi m.in. do obniżenia tolerancji na niskie temperatury. Zamarznięty płyn chłodniczy może doprowadzić do poważnych i kosztownych w naprawie skutków, takich jak pęknięcie chłodnicy.
  • Oleju silnikowego – wraz ze spadkiem temperatury obniża się lepkość oleju, a co za tym idzie – pogarszają się warunki smarowania silnika. Zimą warto więc stosować oleje o możliwie najniższym wskaźniku lepkości zimowej.

Sprawdzenie stanu akumulatora

Akumulator w niskich temperaturach bywa zawodny – już przy -18oC jego pojemność może spaść nawet o połowę. Wyeksploatowana bateria w takich warunkach często zupełnie uniemożliwia uruchomienie samochodu. Co więcej – prawidłowe działanie akumulatora jest możliwe tylko wtedy, gdy bateria została w pełni naładowana. Tymczasem zimą akumulator rozładowuje się szybciej, ponieważ samochód potrzebuje więcej energii do rozruchu. Z tego powodu przed zimą warto wykonać prosty test ładowania akumulatora oraz zmierzyć prąd upływu na postoju.

Nie zapomnij również o podstawowym zabiegu, który poprawia bezpieczeństwo na drodze, niezależnie od tego, czy samochód stoi w garażu, czy pod chmurką – o zmianie opon na zimowe!

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Zwiększ Moc w Swoim Volvo – nowa kampania serwisowa gdańskiego Dealera

Optymalizacja Polestar to dedykowane dla Volvo oprogramowanie, które realnie przekłada się na lepsze osiągi i …

12 komentarzy

  1. Ja sam mam zawsze najwiekszy problem z przymarzaniem uszczelek. Teraz kupilem nowy specyfik od K2 nazywa sie Sil i dziala dosyc dobrze. Uszczelki nie przymarzaja, no a w Zakopanem to jednak spory problem.
    Akumulator trzyma niezle o to sie nie martwie, plyny tez sa na dobrych poziomach wiec mam nadzieje, ze z tym silikonem wszystko bedzie cacy w tym roku.

  2. A dla posiadaczy samochodów, którzy nie posiadają garażu warto samochód przed zimą zabezpieczyć kupując pokrowiec na auto np taki https://1001drobiazgow.com/produkt/hipokrowiec-na-auto-samochod-plandeka-duzy-xl/

  3. Zobaczymy jak z tą zimą będzie, bo póki co ciepło… hehe. Mimo wszystko postanowiłem nie dać się zaskoczyć i już kupiłem sobie parę gadżetów do zabezpieczenia auta. Właściwie wszystko co chciałem udało mi się kupić u MrCleanera (https://mrcleaner.pl). Teraz tylko wziąć się do pracy 🙂

  4. Ja już odliczam do wiosny, bo mimo że mamy w tym roku delikatną zimę, to jednak wilgoć, plucha, błoto i niskie temperatury dają popalić. Autka też nie oszczędzają 😉 Ja już na wiosnę zakupiłem arsenał kosmetyków w sklepie https://bigblock.pl/ – podstawa dobry płyn do felg, szampon, AIO żeby na szybko przepolerować ryski i niedoskonałości, no i oczywiście wosk (ale tym razem w sprayu). Już się nie doczekam aż będę testować 🙂

  5. Swoje autko zimą chowam pod plandeką. Mam parking pod blokiem, niestety nie podziemny więc trzeba sobie radzić. Ale też nie jeżdżę dużo więc spokojnie mogę je chować pod plandeką. Kupowałem plandekę w sklepie https://speedszop.pl/ i jak dla mnie jest bardzo przyzwoitej jakości w pieniądzach, które za nią dałem więc mogę polecić jak ktoś szuka takiego rozwiązania

  6. Uszczelki smaruje się wazeliną.
    Po prostu

  7. Ja właśnie jeszcze jesienią zabezpieczyłem karoserię, zmieniłem wycieraczki na oximo i obowiązkowo opony. Zawsze też przed zimą sprawdzam wszelkie płyny, hamulce itp.

  8. Ja swoją plandekę kupowałem na https://gsmarkt.pl/58-plandeki i jestem z niej bardzo zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *